Miejsce turystyczno-wypoczynkowe – TARAS KAJAKI – położone jest nad malowniczo meandrującą rzeką Pilicą. Wypożyczając u nas kajak, proponujemy odbycie kilku wycieczek trasami, które osobiście przebyliśmy i z przyjemnością rekomendujemy.

Trasa 1
Biały Brzeg – Taras – 6 godz.
bialy_brzeg_01Wybierając tę trasę będziecie mogli podziwiać to, co zrobiła natura (wiatr, woda). Na jej półmetku wpłyniecie do małego miasteczka Przedbórz, gdzie można sobie zrobić dłuższy odpoczynek i przy okazji zwiedzić XVIII-wieczny kościół, a także Muzeum Ziemi Przedborskiej. Polecamy spróbować tradycyjną, regionalną potrawę, jaką jest kugiel.

Trasa 2
Przedbórz – Taras – 3 godz.
przedborz_01Największymi atrakcjami trasy wodnej wiodącej z Przedborza do Tarasu są trzy skalne tamy, które należy ominąć, odpowiednio manewrując kajakiem. Ponadto bez przybijania do brzegu, możemy podziwiać piękno dzikiej przyrody, pokonując wiele zakrętów i naturalnych wysp. Niektóre z nich świetnie nadają się na chwilowy postój, a nawet posiłek przy ognisku lub przenośnym grillu.

Trasa 3
Taras – Niewierszyn – 9 godz.
niewierszyn_01To jedna z najbardziej urokliwych tras. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć, jak pracują bobry, jak pasą się dzikie zwierzęta (sarny, jelenie) i jak łączą się dwie rzeki: Czarna i Pilica. Spokojny nurt pozwala chłonąć uroki dzikiej przyrody, a w czasie tej całodniowej eskapady można wielokrotnie zatrzymać się w meandrach rzeki, aby skorzystać z dobrodziejstw okolicznych lasów (pełnych grzybów i owocowego runa).

Trasa 4
Taras – Szarbsko – 7 godz.
szarbsko_01Trakt z Tarasu do Szarbska wiedzie w zasadzie tym samym odcinkiem Pilicy, co poprzednia trasa (do Niewierszyna) – jest nieco krótszy. Natraficie więc tu na te same atrakcje przyrodnicze, a dodatkowo na końcu spływu, już w samym Szarbsku, możecie odszukać dwa młyny i szlachecki dworek – często wspominane przez okolicznych mieszkańców.

Trasa 5
Taras – Trzy Morgi – 7 godz.
trzy_morgi_01Również i szlak wodny do wsi Trzy Morgi pokrywa się częściowo z trasą do Niewierszyna. Podziwiając dziką przyrodę, będziecie mieli możliwość przybicia do brzegu (w wielu miejscach) i rozkoszowania się odpoczynkiem na piaszczystych plażach Pilicy. Niewątpliwą atrakcją tej trasy jest przepłynięcie pod drewnianym mostkiem, a właściwie kładką, która przypomina awanturnicze wyprawy Indiany Jonesa.

 


Każda z zaproponowanych tras wiedzie przepięknymi zakolami Pilicy, wśród zieleni, jakiej nie spotkacie nigdzie indziej. W czasie wyprawy sugerujemy krótkie odpoczynki – w wielu miejscach można przybić do brzegu i zapuścić się w las, korzystając z jego dobrodziejstw (jagody, maliny, grzyby, …).